Stresas

Ar laisvadarbiai, keičia nusistovėjusią darbo rinką?

Ar kada kas būtų pagalvojęs, kad laisvai samdomi darbuotojai turės tokią didelę paklausą. Atrodo kiekvienoje srityje specialistų pradėjusių dirbti savarankiškai daugėja, o svarstančių pradėti dar daugiau. Tačiau konkurencijos lyg niekas nejaučia, net ir tokioje nedidelė rinkoje kaip Lietuva.

Svarstantys pradėti savo veiklą pritrūksta ryžto, tačiau čia yra tik laiko klausimas, kada kasdienybė ofise, ar privataus sektoriaus taisyklės taps nebepakeliamos.

Pasidomėjus, kokios baimės aplanko svarstančius pradėti dirbti savarankiškai dažniausiai išgirstamos šios:

-Kokia veikla užsiimsiu? Kažką pardavinėsiu ar siūlysiu paslaugas?

-Kaip surasiu klientų, kurie manimi pasitikės?

-Kaip planuosiu savo laiką ir darbus?

-Kaip sumokėsiu mokesčius?

-Kokiose patalpose dirbsiu?

-Ar nuolat turėsiu klientų ir gausiu pastovias pajamas?

-Kaip save reklamuosiu?

Ir dar daug kitų klausimų kylą, kurie neduoda ramybės todėl pastovus, nusistovėjęs, atsibodęs darbas ima viršų.

Atsakant į pirmą kylantį klausimą, paanalizuokime statistikos departamento pateiktus duomenis. Pagal individualios veiklos pažymą 2019 metais dirbančių buvo 176716, o 2020 metais jau 185824 asmenys.

Šaltinis: https://osp.stat.gov.lt/verslas-lietuvoje-2020/fiziniai-asmenys

Statistikos departamentas pateikia ir konkretesnius duomenis, kokiose srityse yra daugiausiai turinčių šią pažymą, (kiekvienos veiklos rūšies raidės paaiškinimą galite rasti nuorodoje), populiariausia yra didmeninė ir mažmeninė prekyba (G), po jos einanti statyba (F), trečioji profesinė, mokslinė ir techninė veikla (M) ir t.t. Tad galite pasižiūrėti, ar jūsų norimoje užsiimti veikloje bus daug konkurencijos. Neišsigąskite, net jei norite užsiimti prekyba, galite rasti tokią nišą, kuria niekas neužsiima, o jei ir užsiima pateikti produktus pagal savo stilių.

Šaltinis: https://osp.stat.gov.lt/verslas-lietuvoje-2020/fiziniai-asmenys

Atsakysiu ir į kitus klausimus iš savo asmeninės patirties. Man motinystės atostogos buvo puikus metas apgalvoti, ką noriu veikti toliau. Išties svarsčiau ką noriu veikti, gal kažką pardavinėti, gal kurti. Tačiau vieną rytą atsibudus, lyg nušvitimas aplankė. Suvokiau, kad galiu siūlyti savo žinias, kurias įgijau studijuodama ir dirbdama privačiame sektoriuje. Marketingo sritis man yra geriausiai žinoma, ji yra labai plati, tad kai susidėliojau mintis, o jos ėjo srautu naktį – dieną, reikėjo tik struktūros ir imti veikti.

Pradžios visai nebijojau, kažkaip net nebuvo kada pagalvoti, kad bijau. Šioje veikloje turiu daug žinių, patirties, tad nebuvo ko ir bijoti. Man patinka apie viską domėtis. Kaip pradėti veiklą ir visokios aktualios informacijos yra internete, nuo to kaip išsiimti veiklą, kokius mokesčius mokėti ir t.t. Tiesiog reikia pasidomėti. O klientai atsirado iškart pradėjus. Patalpinau apie save įvairiuose portaluose ir pradėjau gauti užklausas. Tik reikėjo pačiai atsirinkti su kuo noriu dirbti, kad dar turėčiau laiko ir pasirūpinti savo vaiku. Dirbau visad jo miego metu.

Dėl mokestinių reikalų, VMI turi sukūrusi įvairius vedlius, net ir pajamų/išlaidų internetinį žurnalą, į kurį vedant visą informaciją, pateikiama kiek kokių mokesčių susimokėti. Šiuo metu išties lengva dirbti savarankiškai. (https://imas.vmi.lt/isaf/)

Atsakant dėl patalpų aš asmeniškai dirbu namuose, karantino metu puikiai išmokau dirbti savo erdvėje ir jokie dirgikliai netrukdo, nes ir darbo laiką planuojuosi pati. Kartais tenka ir vėlai vakare pasėdėti, bet čia mano pasirinkimas, kuris man netrukdo. Kiti vakarais nedirba ir mieliau renkasi darbą kitoje vietoje nei namai, nuomojasi taip vadinamą working space arba dirba iš kavinės.

Kalbant apie reklamą, apie savo teikiamas paslaugas patalpinau įvairiuose portaluose. O savo socialinį tinklą susikūriau visai nesenai, nes supratau, kad turiu ir pati save pozicionuoti dirbdama tokioje sferoje, kad klientams tapčiau labiau familiari. Taip pat, kaip matote susikūriau ir internetinį puslapį, kuris yra lyg mano šiuolaikinė vizitinė kortelė.

Jeigu vis dar bijote pradėti dirbti sau,patarčiau kaip ir daugelis pradėti kažką daryti, kaip sakoma tik ženk žingsnį ir durys pačios atsidarys. Žinoma darbo reikia įdėti daug, bet jei darai kas patinka, net neskaičiuoji to įdėto laiko, o be to jis būna įvertintas tam tikra suma, kurią nusistatai pats.

Kyla kokių klausimų į kuriuos nerandate atsakymų galite rašyti man, teikiu konsultacijas, arba parašyti panašia veikla užsiimančiam asmeniui, manau tikrai sutiks padėti ir atsakys į iškilusius klausimus. Daugiau info https://garstycia.lt/paslaugos/

Leave a Comment

Your email address will not be published.